Profilaktyka ogólnostomatologiczna

Zasady profilaktyki stomatologicznej

W celu uzyskania maksymalnego efektu w leczeniu zachowawczym należy stosować się przede wszystkim do zasad profilaktyki stomatologicznej.

W stomatologii oprócz leczenia ważną, a można nawet rzec nadrzędną rolę w zapobieganiu próchnicy, odgrywa profilaktyka. Sumienne przestrzeganie jej zasad daje nam duże szanse na zachowanie naszego uzębienia do późnej starości.

Spośród zabiegów wykonywanych w naszym Centrum z zakresu profilaktyki stomatologicznej proponujemy Państwu następujące:

  instruktaż higieny jamy ustnej,
  lakierowanie zębów,
  lakowanie,
  piaskowanie,
  usuwanie złogów i kamienia nazębnego.

Instruktaż higieny jamy ustnej czyli dokładne poinstruowanie pacjenta oraz motywowanie go, powiązane z przeprowadzonym profesjonalnie myciem zębów polecane jest każdemu nowemu pacjentowi, a w szczególności tym, ze stwierdzonymi niedociągnięciami dotyczącymi higieny jamy ustnej. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju szczoteczki do zębów, pasty, metody szczotkowania, środków wspomagających jak płukanki, nitki, wykałaczki. Daje to pacjentowi możliwość prawidłowego czyszczenia zębów w domu oraz wiedzę do stosowania odpowiedniej profilaktyki na co dzień. Profilaktyka domowa powinna być wspomagana profilaktyką profesjonalną w gabinecie stomatologicznym

Lakierowanie polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest u pacjentów z uzębieniem stałym. Stosuje się go głównie w celu zaopatrzenia szkliwa w większą ilość jonów fluorkowych co czyni zęby odporniejszym na proces powstawania próchnicy (lakiery fluorowe). Zabieg ten wykonuje się również w celu pokrycia powierzchni odsłoniętego korzenia i wynikającej z tego nadwrażliwości zęba na czynniki zewnętrzne. Stosuje się do tego celu odpowiednie preparaty (lakiery chlorheksydynowe), wykazujące działanie przeciwpróchnicowe i przeciwzapalne. Zabiegi są całkowicie bezbolesne i nie przebarwiają zębów.

Lakowanie ma na celu zahamowanie osiedlania się bakterii w bruzdach zębów wieloguzkowych, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Przeprowadza się go w zębach stałych bocznych. Wskazane jest lakowanie zębów bezpośrednio po wyrznięciu czyli ukazaniu się powierzchni żującej. Po oczyszczeniu takiego zęba, lak w postaci płynnej nakładany jest na ząb i kolejno utwardzany lampą światłoutwardzalną. W ten sposób tworzy się cienka warstwa pokrywająca zagłębienia i bruzdy zęba. Konieczna jest kontrola laku, ponieważ cienka warstwa może się zetrzeć pod wpływem sił żucia.

Piaskowanie / usuwanie złogów nazębnych
Skład mineralny śliny pacjenta, jego higiena, dieta oraz nawyki (palenie, kawa, herbata) przyczyniają się do zbierania się osadów i złogów nazębnych. Mogą przybierać postać miękkich nalotów lub tez być utwardzone jako kamień nazębny. Mogą też przybierać formę przebarwień na zębach. Najczęściej kamień osadza się na siekaczach dolnych i górnych zębach bocznych, ponieważ tam znajdują się ujścia ślinianek i wypływająca ślina stale obmywa zęby. Kamień może być widoczny na zębach (naddziąsłowy), ale również może osadzać się pod dziąsłami, w kieszonkach zęba (poddziąsłowy). Usuwanie kamienia można wykonywać narzędziami ręcznymi, ultradźwiękami lub mechanicznie. Jedną z metod jest skaling – zabieg przeprowadzany go przy użyciu narzędzi ultradźwiękowych. Końcówki tych narzędzi nie wywierają żadnego nacisku na ząb, a jedynie powstające na końcówce drgania rozbijają kamień nazębny.

Inną metodą jest tzw. piaskowanie aparatem AIR FLOW, w którym mieszanina dwuwęglanu sodu, wody i powietrza szybko i skutecznie usuwa osad, nierówności i przebarwienia na zębach.

Przed piaskowaniem aparatem AIR FLOW

Po piaskowaniu aparatem AIR FLOW

Złogi należy usuwać minimum dwa razy w ciągu roku, jednak w dużej mierze zależy to od indywidualnych potrzeb. Zaniechanie tego zabiegu doprowadza do rozwoju zmian zapalnych w obrębie dziąsła i do parodontozy.